Söndag igen och dags för En smakebit på søndag. Konceptet är som följer: Varje söndag delar vi med oss av ett stycke från boken vi håller på att läsa just nu. Den som håller i trådarna är Mari på bloggen Flukten fra virkeligheten. Där hittar du fler smakbitar. Den enda regeln som finns är att spoilers undanbedes.
En av de böcker jag läser just nu är Juninatten av Tora Nordström-Bonnier som jag läser som en del av läs ett år utmaningen. Boken som kom att bli en försäljningssuccé är författarens debutroman från 1933. Den kom även att filmatiseras 1940 med Ingrid Bergman i en av rollerna. Romanen handlar om en ung flicka som är kär i en sjöman som skjuter henne. Hon tar sig till Stockholm för att skapa sig ett nytt liv och försöka undkomma det medieintresse som blivit omkring henne. Smakbiten är hämtad från sidan 174.
Ack, det är ingenting att berätta, sade hon och lade trött ner huvudet mot armen. Och så berättar jag så dåligt… fastän jag försökt gå igenom det för mig själv så många gånger… Men låt mig tänka efter ett slag, så skall jag försöka tala om det. Jag är lite slut nu, förstår ni. Jag bar mig ju så dumt åt på apoteket. Jag fick något slags anfall. Jag tål ingenting sedan i höstas.
Tack för smakbiten. Vad intressant med en bok från den eran!
Ja, dels hur de tänker och dels språket
Spännande med en lite äldre bok 🙂 Tack för smakbiten!
Ja det är kul att läsa sånt jag inte tänkt mig att jag skulle läsa bara för att det är en utmaning. Kul att upptäcka nya gamla saker också 🙂
Ibland dyker det upp böcker i nyutgåvor som är riktigt läsvärda. Denna tror jag att jag ska hålla utkik efter.
Ja jag skulle rekommendera den. Speciellt språket är så himla härligt.
Det hørtes ut som en interessant og spenende fortelling. Jeg liker å lese så gamle bøker i blant fordi jeg synes de har et så vakkert språk 🙂 Ønsker deg en fin søndag!
Ja språket är helt fantastiskt. Detsamma 🙂
Tack för smakbiten, jag gillar omslaget
Tyvärr vet jag inte om det är det som varit på exet jag läser, det är en inbunden biblioteksbok med bara röd pärm som man ibland gjorde förr. Men håller med om att det är snyggt.
Denne boken har jeg ikke hørt om så takk for smakebiten! Artig å lese bøker fra den tidsperioden 🙂
Ja det är jättekul, speciellt språket blir annorlunda.
Har varken hört talas om bok eller film. Spännande att det faktiskt finns filmer med Ingrid Bergman som jag inte känner till 🙂
Ja jag blev också förvånad när jag läste det. Man lär sig något nytt varje dag 🙂
Spännande, och kul med böcker från en annan tid. Den här blir jag sugen på att läsa. Tack för smakbiten. 🙂
Ja visst är det 🙂
Nydelig smakebit 🙂
🙂
Vilket roligt läsprojekt! Jag kan tänka mig att det blir en del böcker som man annars inte skulle ha läst.
Ja det blir det verkligen. Juni är också hittills den svåraste att hitta något till.
Det låter som en intressant bok. Tack för smakbiten 🙂
Ja verkligen en positiv överraskning med tanke på att jag lånade den på biblioteket enbart för namnets skull i läs ett år utmaningen 🙂
Morsom utfordring:) Takk for smakebiten!:)
Varsågod 🙂
Himla fint omslag, men undrar om jag skulle orka läsa en hel bok med det språket, känns lite speciellt 🙂
Det är ju lite speciellt språk men man kommer in i det efter ett litet tag. Det är ju nästan som att se en av de där filmerna som SVT brukade (gör fortfarande?) visa på eftermiddagarna i svartvitt.
Pingback: Juninatten av Tora Nordstöm-Bonnier | Annas Bokbord